«Հայելի» մամուլի ակումբի դեմ հարձակման դեպքով հարուցված քրեական գործի կարճումը անպատժելիության մթնոլորտի հետևանքն է
«Հայելի» մամուլի ակումբի դեմ հարձակման դեպքով հարուցված քրեական գործը կարճել են,-այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց Անժելա Թովմասյանը։ Keep Reading
Աշոտ Մելիքյանը միանում է վարչապետի մեղադրանքներին ու չի հնչեցնում անուններ
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը համաձայն է վարչապետի այն հայտարարության հետ, որ լրատվամիջոցները նախկինում իշխանություններից փող են վերցրել։ «Մեդիա կենտրոն»-ի՝ տեսակապի միջոցով կազմակերպած ասուլիսին, Մելիքյանը, թերևս, չհամաձայնեց միայն հնչեցված թվերի հետ։ Keep Reading
«Մեդիա պաշտպան»-ը կոչ է անում դադարեցնել ատելություն և բռնություն տարածելու բոլոր մեթոդները
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հավատարիմ է իր առաքելությանը, այն է՝ սատար կանգնել խոսքի ազատությանն ու դատապարտել բռնությունը: Վերջին օրերին երկրում խոսքի ազատության դեմ արշավը, ատելության ու բռնության մակարդակը հասել են գագաթնակետին։ Keep Reading
Արդարադատության նախարարությունը թերացել է
Մարտի 26-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է պետռեգիստրի տվյալները ԶԼՄ-ների համար անվճար դարձնելու օրենսդրական փաթեթը։  Մինչ այդ եղած կարգավորմամբ, պետական ռեգիստրից տեղեկություն ստանալու համար գանձվում էր 3000 դրամ պետական տուրք (առանց ԱԱՀ-ի)։ Keep Reading
Վարչապետի մամուլի քարտուղարը շարունակում է իր լիազորություններից դուրս գալ
Չնայած դատական ոլորտին չմիջամտելու «Մեդիա պաշտպանի» կոչ-հորդորներին` վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը ևս մեկ հայտարարություն է արել ֆեյսբուքում`դուրս գալով իր լիազորություններից ու իր վրա վերցնելով դատարանի գործառույթներ: Keep Reading
«Մեդիա պաշտպան»-ը կոչ է անում վարչապետի մամուլի խոսնակին իր վրա չվերցնել դատարանի գործառույթները
Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանն, անդրադառնալով «Յուքոմ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի հայտարարությանը, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի  պահանջ է դրվել իր առջև՝ հանրային ճնշումներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը, իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ Keep Reading
Հայկ Մարությանի մասին գրվել են մեծ թվով բացասական հոդվածներ
2020թ-ի ապրիլի 11-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։  Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Լայնածավալ արշավ՝ հեռուստաընկերության դեմ
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը, հետևելով համացանցում 5-րդ ալիքի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին, անհանգստություն է հայտնում։ Որոշ օգտատերեր պահանջում են, որ հեռուստաընկերությունը դադարեցնի գործունեությունը: Keep Reading
Հանրային հեռուստաընկերությունն իշխանությունների ձեռքին եղել ու մնում է խաղալիք
2018-ին երկրում տեղի ունեցած փոփոխություններից հետո, բնականաբար, կադրային փոփոխություններ եղան նաև հանրային հեռուստաընկերությունում, մասնավորապես, լրատվական ծառայությունը երկու ղեկավար փոխեց, յուրաքանչյուրն իր հերթին լրատվական ծառայությունը համալրեց իր նախընտրած կադրերով։ Keep Reading
«Մեդիա Պաշտպան»-ը կոչ է անում Հանրայինին հետևողական լինել սեփական աշխատակցի նկատմամբ
Հանրային միջոցներով գործող Հանրային հեռուստաընկերության լրագրող Գևորգ Թոսունյանն  անդրադարձել է փաստաբան Ամրամ Մակինյանի  ֆեյսբուքյան հրապարակմանը, որտեղ Մակինյանը նշել է.««Սկանդալային ռեպորտաժում» նշված հարցերին չանդրադառնալն ուղղակիորեն հաստատելու է այն վարկածը, որ քննչական մարմինը և հանրային հեռուստաընկերությունը ղեկավարվում են միևնույն կենտրոնից և հետապնդում են միևնույն նպատակը, այն է՝ ցանկացած եղանակով իրականացնել իջեցված պատվերը»։ Keep Reading

Ашот Меликян присоединяется к обвинениям премьер-министра и не называет имен
Председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян согласен с заявлением премьер-министра о том, что СМИ раньше брали деньги у властей. На пресс-конференции, организованной «Медиа Центром» по видеосвязи, Меликян, пожалуй, не согласился только с озвученными цифрами. Keep Reading
«Медиа адвокат» призывает положить конец всем методам распространения ненависти и насилия
Инициатива «Медиа адвокат» привержена своей миссии — защиты свободы слова и осуждения насилия. В последние дни кампания против свободы слова, уровень ненависти и насилия в стране достигли своего пика. За последние 2 года, когда общество стали делить на «черных» и «белых», оно перестало быть единым. Все это рано или поздно должно было иметь свои последствия. Keep Reading
Министерство юстиции просчиталось
26 марта президент Армен Саркисян подписал законодательный пакет, согласно которому данные государственного реестра должны быть бесплатными для СМИ. Согласно предыдущему постановлению, за получение информации из государственного реестра взималась государственная пошлина в размере 3000 драм (без учета НДС). Keep Reading
Пресс-секретарь премьер-министра продолжает действовать вне своих полномочий
Несмотря на призывы инициативы «Медиа адвокат» не вмешиваться в судебную систему, пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворгян сделала в Facebook еще одно заявление, продолжая действовать вне своих полномочий и взяв на себя функции суда. Keep Reading
«Медиа адвокат» призывает пресс-секретаря премьер-министра не брать на себя функции суда
Пресс-секретарь Никола Пашиняна Мане Геворгян прокомментировала заявление председателя совета директоров ЗАО Ucom Гургена Хачатряна о том, что на уровне высокопоставленных должностных лиц ему предъявили прямое и косвенное требование об отчуждении Ucom с невыгодным предложением, сопровождаемым общественным давлением. Геворгян написала на своей странице в Facebook: Keep Reading
В отношении Айка Марутяна было опубликовано множество негативных статей
Инициатива «Медиа адвокат» с 11 по 20 апреля 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности мэра Еревана Айка Марутяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
Масштабная кампания против телеканала
Инициатива «Медиа адвокат», проследив за событиями, происходящими в соцсетях вокруг «5-ого канала», выражает обеспокоенность. Некоторые пользователи требуют, чтобы телеканал прекратил свою деятельность. По результатам мониторинга представители общественно-политических сфер утверждают, что кампания против телеканала контролируется властями. Keep Reading
Общественное телевидение было и остается игрушкой в ​​руках властей
Естественно, что после перемен, произошедших в стране в 2018 году, в Общественном телевидении также произошли кадровые изменения, в частности, служба новостей сменила двух глав, которые, в свою очередь, заполнили персонал своими кадрами. Keep Reading
«Медиа адвокат» призывает Общественное телевидение быть последовательным со своим сотрудником
Геворг Тосунян, журналист Общественного телевидения, действующего за счет государственных средств, коснулся публикации адвоката Амрама Макиняна в Facebook, в котором Макинян написал: «Игнорирование вопросов, поднятых в «Скандальном репортаже», напрямую подтвердит гипотезу о том, что Следственный орган и Общественное телевидение возглавляются одним и тем же центром и преследуют одну и ту же цель — любым способом выполнить… Keep Reading