Ղարաբաղյան հակամարտության լուսաբանման ընդհանուր պատկերը ռուսական ԶԼՄ-ներում` սեպտեմբերի 27-ից 29-ը
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը սեպտեմբերի 27-ից 29-ը հետևել է ռուսական 10-ը առաջատար լրատվամիջոցների հրապարակումներին՝ պարզելու, թե ինչպես ռուսական մեդիան լուսաբանել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած գործողությունները։ Մասնավորապես, մշտադիտարկվել են «Լենտա ռու», «ՌԻԱ Նովոստի», «ՌԲԿ», «Կոմսոմոլսկայա պրավդա», «Գազետա ռու», «Russia Today», «Կոմերսանտ», «Ռեգնում», «Վզգլյադ» և «ՏԱՍՍ» կայքերը։ Keep Reading
Ադրբեջանական իշխանությունները սահմանափակում են իրենց լրագրողների և լրատվականների խոսքի ազատությունը
Սեպտեմբերի 27֊ի ադրբեջանական կողմի նախահարձակ գործողություններից հետո, Ադրբեջանում չեն գործում կամ մասնակի են գործում պետական իշխանական քարոզչամեքենային հակասող լրատվականները, որպես օրինակ կարելի է նշել Meydan TV-ի աշխատանքի խափանումը։ Keep Reading
Հարձակման են ենթարկվել մի շարք հայկական կայքեր
Վաղ առավոտից Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմական գործողություններ է սկսել Արցախի Հանրապետության դեմ։ Ադրբեջանական կողմի հարձակումները տեղափոխվել են նաև տեղեկատվական հարթություն. հաքերային հարձակման են ենթարկվել news.am, mamul.am, hetq.am, 1in.am,  Armtimes.com, Blognews.am, Armenpress.am, Artsakhpress.am, Mediamax.am և այլ լրատվականները: Keep Reading
Հորդորում ենք լրատվականներին օգտագործել և տարածել բացառապես ստուգված տեղեկատվություն
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը, հաշվի առնելով սահմանային լարված իրավիճակը, հորդորում է լրագրողներին սկզբնաղբյուր օգտագործել ՀՀ ՊՆ, ՀՀ ՊԲ և ԱՀ ՊՆ, ԱՀ ՊԲ պաշտոնական հաղորդագրությունները։ Keep Reading
«Կոչ ենք անում «Ազատություն» ռադիոկայանի հայաստանյան ծառայությանը պատերազմական իրավիճակում գործել պաշտոնական տեղեկատվական դաշտում և զերծ մնալ ադրբեջանական քարոզչական թեզերի տարածումից». «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնություն
Վաղ առավոտից Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմական գործողություններ է սկսել Արցախի Հանրապետության դեմ։ Հայկական լրատվամիջոցները փորձում են ադրբեջանական ագրեսիայի մասին թե Հայաստանի և Արցախի բնակչությանը, և թե միջազգային հանրությանը օպերատիվ և համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրել: Keep Reading
Հայկ Մարությանի մասին դիտարկվել են բազմաթիվ բացասական հոդվածներ
2020թ-ի սեպտեմբերի 11-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։ Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Ազատություն TV-ին չի անդրադարձել Կառավարության շենքի մոտ քաղաքացիների հացադուլին
Ազատություն TV-ն սեպտեմբերի 24-ին չի անդրադարձել Ռուսաստան մեկնել ցանկացողների հացադուլին։ Քաղաքացիներն արդեն 3 օր է հացադուլ են իրականացնում ու պահանջում հարցի հրատապ լուծում։ Keep Reading
Հանրային հեռուստաընկերությունը չի ներկայացնում երկրում տեղի ունեցող ցույցերը
Ռուսաստան մեկնել ցանկացող քաղաքացիները արդեն երկու օր է հացադուլ են իրականացնում ու պահանջում են վարչապետի հետ հանդիպում։ Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական ծառայությունը սեպտեմբերի 24-ին նույնպես չի անդրադարձել Կառավարության շենքի մոտ հացադուլ իրականացնող քաղաքացիների բողոքին։ Keep Reading

Общая картина освещения карабахского конфликта в российских СМИ с 27 по 29 сентября
Инициатива «Медиа адвокат» с 27 по 29 сентября проследила за публикациями 10 российских ведущих СМИ для выяснения, как освещались развязанные Азербайджаном военные действия. В частности, для мониторинга были выбраны информационные агентства «Лента ру», «РИА Новости», «РБК», «Комсомольская правда», «Газета ру», «Russia Today», «Коммерсант», «Регнум», «Взгляд» и «ТАСС». Keep Reading
Азербайджанские власти ограничивают свободу слова своих журналистов и СМИ
После наступательных действий азербайджанской стороны 27 сентября в Азербайджане не действуют или частично действуют противоречащие государственному агитпропу СМИ, в качестве примера можно назвать сбой работы Meydan TV. Keep Reading
Ряд армянских новостных сайтов подверглись атаке
С раннего утра Азербайджан начал широкомасштабные военные действия против Республики Арцах. Атаки азербайджанской стороны переместились также в информационную плоскость: хакерской атаке подверглись news.am, mamul.am, hetq.am, 1in.am, blognews.am, armtimes.com,  Armenpress, Artsakhpress, Mediamax и другие СМИ. Keep Reading
Пресс-секретарь МО РА Шушан Степанян оперативно обновляет информацию на своей странице в Facebook
Пресс-секретарь МО Шушан Степанян на своей странице в Facebook сообщает: — Командующий Армией обороны Республики Арцах, генерал-майор Джалал Арутюнян заявил, что азербайджанские войска в 07:10 перешли в наступление по всему периметру линии соприкосновения. Keep Reading
Призываем армянскую службу радиостанции «Свобода» в военной ситуации действовать в рамках информации официальных источников и воздерживаться от распространения азербайджанских пропагандистских тезисов: Инициатива «Медиа адвокат»
С раннего утра Азербайджан начал широкомасштабные военные действия против Республики Арцах. Армянские СМИ пытаются предоставить оперативную и всеобъемлющую информацию об азербайджанской агрессии как населению Армении и Арцаха, так и международному сообществу. Keep Reading
Призываем СМИ использовать и распространять исключительно достоверную информацию
Инициатива «Медиа адвокат», учитывая напряженную ситуацию на границе, призывает журналистов использовать официальные сообщения Министерства обороны и Армии обороны Республики Арцаха и Республики Армении в качестве первоисточника. Keep Reading
В отношении Айка Марутяна было рассмотрено множество негативных статей
Инициатива «Медиа адвокат» с 21 по 31 сентября 2020 года проводила мониторинг онлайн медиаматериалов касательно личности и деятельности мэра Еревана Айка Марутяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
Теле/радиостанция Азатутюн не коснулась голодовки граждан у здания правительства
24 сентября теле/радиостанция Азатутюн не коснулась объявленной голодовки граждан, желающих уехать в Россию. Граждане уже 3 дня проводят голодовку и требуют срочного решения вопроса. Keep Reading
Общественное телевидение Армении не освещает митинги, проходящие в стране
Граждане, желающие уехать в Россию, уже два дня проводят голодовку и требуют встречи с премьер-министром. 24 сентября Служба новостей Общественного телевидения Армении не коснулась акции протеста этих граждан у здания правительства. Граждане считают оскорбительным решение правительства РФ. Keep Reading