Վերջին երկու տարում ակնհայտորեն լրատվամիջոցների նկատմամբ ծաղրի, ընդգծված արհամարհական վերաբերմունքի առումով փոփոխություններ կան
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության զրուցակիցն է «Իրավական կրթություն և վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը։ Keep Reading
Արգելել են լրագրողների մուտքը ԵՊՀ ՀԽ նիստերին
ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհուրդը կողմ է քվեարկել ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանի առաջարկին` արգելել լրագրողների մուտքը ՀԽ նիստերին։ Սա խոսքի ազատության սահմանափակման փաստացի օրինակ է։ ԵՊՀ֊ում տևական ժամանակ է պայքար է մղվում խոսքի ազատության դեմ։ Keep Reading
Բազմազանությունն է, որ չի թողնում երբեք ձանձարանամ աշխատանքից
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը շարունակում է զրույցների շարքը տարբեր գերատեսչությունների մամուլի քարտուղարների կամ պատասխանատուների հետ։ Այս անգամ մեր զրուցակիցը Էկոնոմիկայի նախարարի մամուլի քարտուղար Աննա Օհանյանն է: Keep Reading
Արսեն Թորոսյանի մասին դրական հոդվածներ չեն դիտարկվել
2020 թ-ի օգոստոսի 11-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում ՀՀ Առողջապահության նախարարի անձին ու գործունեությանն առնչվող հոդվածներին։ Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Զոհրաբ Մնացականյանի մասին դիտարկվել են և՛ բացասական, և՛ դրական հոդվածներ
2020թ-ի օգոստոսի 1-ից 10-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում Արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։ Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Արայիկ Հարությունյանը ամենաքննադատվող քաղաքական գործիչների շարքում է
2020թ-ի օգոստոսի 1-ից 10-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։  Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Հայկ Մարությանը պիտակավորել է լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը օգոստոսի 18-ին, անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող իր հավանական հրաժարականի մասին լուրին, պիտակավորել է լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը և լրատվականները բաժանել «նախկինների ու ներկաների»։ Keep Reading
Ոստիկանը լրագրողներին դասեր է տալիս ու դուրս հրավիրում հանրային տարածքից
Լրատվականները տեսանյութ են տարածել, որտեղ ոստիկանները լրագրողներին թույլ չեն տալիս ԱԺ-ի բակում տեսանկարահանում իրականացնել։ Կադրերում երևում է, թե ինչպես է ոստիկանն իրեն անհարգալից դրսևորում լրագրողների հանդեպ, պնդում, որ նրանց հավատարմագրերը, իր խոսքով «հավաստարմագրերը» ժամկետն անց են։ Keep Reading
Հաջողում են նրանք, ովքեր կարողանում են «ճիշտ» հաղորդակցվել
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը շարունակում է զրույցների շարքը տարբեր գերատեսչությունների մամուլի քարտուղարների կամ պատասխանատուների հետ։ Այս անգամ մեր զրուցակիցը Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի մամուլի քարտուղար Սիրանուշ Գյուրջինյանն է: Keep Reading

За последние два года произошли явные изменения в плане насмешек и подчеркнутого пренебрежительного отношения к СМИ
Собеседник инициативы «Медиа адвокат» — основатель общественной организации «Правовое образование и контроль», бывший вице-спикер НС Арпине Ованнисян. Keep Reading
Журналистам запретили вход на заседания СП ЕГУ
Совет попечителей ЕГУ проголосовал за предложение заместителя министра ОНКС Жанны Андреасян запретить журналистам вход на заседания СП. Это фактический пример ограничения свободы слова. В ЕГУ длительное время ведется борьба со свободой слова. Keep Reading
Именно разнообразие никогда не позволяет мне скучать на работе
Инициатива «Медиа адвокат» продолжает серию бесед с пресс-секретарями или ответственными лицами различных ведомств. На этот раз нашим собеседником является пресс-секретарь министра экономики Анна Оганян. Keep Reading
Положительных статей в отношении Арсена Торосяна не рассматривалось
Инициатива «Медиа адвокат» с 11 по 20 августа 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности министра здравоохранения РА Арсена Торосяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
В отношении Зограба Мнацаканяна были рассмотрены и негативные, и положительные статьи
Инициатива «Медиа адвокат» с 1 по 10 августа 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности министра иностранных дел РА Зограба Мнацаканяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
Араик Арутюнян в числе самых раскритикованных политиков
Инициатива «Медиа адвокат» с 1 по 10 августа 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. За указанный период было зафиксировано 355 статей, из которых отрицательных —204, положительных — 5, нейтральных —146. Keep Reading
Айк Марутян оскорбительно выразился относительно профессиональной деятельности журналистов
18 августа мэр Еревана Айк Марутян, комментируя слухи в СМИ о своей возможной отставке, навешал ярлыков на профессиональную работу журналистов и разделил СМИ на «бывших» и «новых». Keep Reading
Общественное телевидение и теле-/радиостанция «Азатутюн» не коснулись нашумевшего инцидента
Общественное телевидение и теле-/радиостанция «Азатутюн» не коснулись инцидента между полицейскими и журналистами перед зданием Национального собрания. Некоторые СМИ распространили видеоматериал, в котором видно, что полицейские не разрешили журналистам проводить съемку во дворе НС, препятствуя их работе. Keep Reading
Успешны те, кто умеет «правильно» общаться
Инициатива «Медиа адвокат» продолжает серию бесед с пресс-секретарями или ответственными лицами различных ведомств. На этот раз нашим собеседником является пресс-секретарь министра высокотехнологичной промышленности Сирануш Гюрджинян. Keep Reading