Արայիկ Հարությունյանի մասին դրական հոդվածներ չեն դիտարկվել
2020թ-ի հունիսի 10-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։  Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Ուղղորդող ու մանիպուլյատիվ․ ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի եզրակացությունը՝ Արամ Օրբելյանին վերաբերող ռեպորտաժի վերաբերյալ
Հայաստանի ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնին էր դիմել փաստաբան Արամ Օրբելյանը՝ ընդդեմ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության 2020թ․ հունվարի 30-ին «Լուրերի» գլխավոր թողարկման ընթացքում հեռարձակված «Քոչարյանի պաշտպանի ՍԴ մտնելու հետևանքները» վերնագրով նյութի (հեղինակ` Գ․ Թոսունյան): Keep Reading
Տիգրան Ավինյանի մասին դրական հոդվածներ չեն դիտարկվել
2020 թ-ի հունիսի 11-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանի անձին ու գործունեությանն առնչվող հոդվածներին։ Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Հանրային hեռուստաընկերության լրատվական բաժինը սպասարկում է իշխանությունների շահերը
Հանրային hեռուստաընկերությունն իր 1lurer.am լրատվական կայքով ապատեղեկատվություն է տարածում` մոլորեցնելով հասարակությանը և հերթական անգամ ապացուցելով, որ Հանրային hեռուստաընկերության լրատվական բաժինը սպասարկում է իշխանությունների շահերը և սեփական դիմագիծ չունի։ Keep Reading
Խնդրահարույց օրենքի շրջանակներում հնարավոր է` հեռուստաընկերություններ փակվեն
«Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի մի շարք խնդիրների մասին «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը բարձրաձայնել է։ Հատկանշական է, որ օրենքի բացերը նշելուց հետո էլ, օրենքի նախաձեռնողներն այդպես էլ հանրային քննարկում չկազմակերպեցին։ Keep Reading
Հայաստանում այլակարծությունը դատապարտվում է
Ըստ «Հրապարակ» օրաթերթի` խմբագրություն են զանգահարել ոստիկանության քրեական վարչությունից եւ ասել են, որ ստացել են դատախազի գրությունը, որտեղ վերջինս հրահանգել է «ուսումնասիրել «Հրապարակի» հեղինակ Էդիկ Անդրեասյանի «Բռնապետիկն ու մենք» հոդվածում առկա հանգամանքները եւ լուծել հեղինակին քրեաիրավական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը»։ Keep Reading

Положительных статей в отношении Араика Арутюняна не было рассмотрено
Инициатива «Медиа адвокат» с 10 по 20 июня 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
Руководящий и манипулятивный: Заключение Наблюдательного органа по этике СМИ касательно репортажа об Араме Орбеляне
Адвокат Арам Орбелян обратился в Наблюдательный орган по этике СМИ Армении против Общественного телевидения по случаю репортажа «Последствия входа защитника Кочаряна в КС» (автор: Г. Тосунян), который вышел в эфир 30 января 2020 года во время главного выпуска новостей. По словам автора жалобы, в репортаже были нарушены некоторые положения «Кодекса этических норм СМИ и журналистов… Keep Reading
Положительных статей в отношении Тиграна Авиняна не было рассмотрено
Инициатива «Медиа адвокат» с 11 по 20 июня 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности вице-премьера, коменданта Тиграна Авиняна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
Отдел новостей Общественного телевидения обслуживает интересы властей
Общественное телевидение распространяет дезинформацию на своем новостном сайте 1lurer.am, вводя в заблуждение общественность и еще раз доказывая, что отдел новостей Общественного телевидения обслуживает интересы властей и не имеет своей собственной позиции. Keep Reading
В рамках проблематичного закона не исключено закрытие нескольких телекомпаний
Инициатива «Медиа адвокат» сообщала о ряде проблем закона «Об аудиовизуальных медиа». Примечательно, что даже после упоминания о пробелах в законе инициаторы закона не организовали публичное обсуждение. Keep Reading
В Армении инакомыслие осуждается
Как сообщает газета «Грапарак», из криминального отдела полиции связались с редакцией газеты и проинформировали, что прокуратура поручила им «изучить обстоятельства статьи Эдика Андреасяна “Маленький диктатор и мы” и решить вопрос об уголовной ответственности по отношению к автору». Keep Reading
В отношении Армена Саркисяна были рассмотрены как негативные, так и положительные статьи
Инициатива «Медиа адвокат» с 11 по 20 июня 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности президента РА Армена Саркисяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading