«Երկիր Մեդիա»ն տոնում է իր գործունեության 16-ամյակը
«Երկիր Մեդիա» հայկական հեռուստաընկերությունը իր հեռարձակումը սկսել է 2004 թ. մայիսի 28-ին։ 16 տարի առաջ՝ հենց այս խորհրդանշական օրը հեռուստաալիքը դրեց իր գործունեության սկիզբը՝ «Երկիրը երկրի մասին» կարգախոսով: Keep Reading
Կոչ ենք անում Ալինա Նիկողոսյանին հարգել լրատվականների գործունեությունը
«Հետք» լրատվականը հոդված է հրապարակել, որում նկարագրված է COVID-19֊ով վարակված ամուսինների պատմությունը։ Ըստ հրապարակված հոդվածի` կորոնավիրուսով հիվանդացած Արման Բաբաջանյանը 10 օր հոսպիտալացված է եղել, սակայն բուժումը կիսատ թողնելով, նրան տուն են ուղարկել։ Keep Reading
Վիրավորել են «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրողին
«Մեդիա պաշտպան»  նախաձեռնությանը դիմել է լրագրող Կորյուն Սիմոնյանը՝ նշելով, որ իր գրած հոդվածից հետո, Էջմիածնի քաղաքապետի տեղակալ Արսեն Պետրոսյանն ու քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանի խոսնակ Մարիամ Պողոսյանն իր հասցեին վիրավորական արտահայտություններ են թույլ  տվել։ Keep Reading
Հայկ Մարությանի մասին դրական հոդվածներ չեն դիտարկվել
2020թ-ի մայիսի 11-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։  Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
ԴԴօս հարձակում՝ News.am լրատվականի վրա
ԴԴօՍ հարձակում է տեղի ունեցել News.am լրատվականի վրա։ Վերջին շրջանում լրատվականների վրա կիբերհարձակումները հաճախակի բնույթ են կրում: «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը բազմիցս հորդորել է իշխանություններին հետևողական լինել և բացահայտել հարձակվող շրջանակները, բայց այս հարցերը որևէ արձագանք չեն ստացել։ Keep Reading
Սահմանափակվում է վարչապետին ուղիղ հարց տալու և պատասխաններ ստանալու լրատվականների իրավունքը
Ըստ վարչապետի տեղեկատվության և հասարակայնության վարչության տարածած հայտարարության` «Մայիսի 26-ից սկսած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստերից հետո պարբերաբար հանդես է գալու բրիֆինգով, որին այս անգամ կմասնակցեն նաև փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը և առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Keep Reading
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանը անհասցե մեղադրանքներ է հնչեցնում
«Նախկինների հանցավոր մնացորդները մի նոր ու զզվելի՝ իրենց վերջին խաղն են սկսել: Նրանք ամեն մի փոքր իրավական միջադեպ և իշխանական ամեն մի սայթաքում վերածում են համաժողովրդական ողբի: Դրա համար նրանք ունեն բավական քանակի ծախու լրագրողներ, քաղաքագետներ և կեղծ իրավապաշտպաններ»: Keep Reading
Արայիկ Հարությունյանը շարունակում է քննադատությունների կիզակետում լինել
2020թ-ի մայիսի 11-ից 20-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։  Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Keep Reading
Իշխանական պատգամավորներն ընդունում են միայն Հանրային հեռուստաընկերության հրավերը
«ԱրմՆյուզ» հեռուստաընկերության հաղորդավար Դավիթ Սարգսյանը ֆեյսբուքում գրառում էր արել՝ մտահոգություն հայտնելով, որ իշխանական պատգամավորները մերժում են հարցազրույցի հրավերը։ Keep Reading
Լանզարոտի աղմկահարույց կոնվենցիան Հանրային հեռուստաընկերությունը լուսաբանել է միակողմանի
Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ինչպես «Հանրային քննարկում», այնպես էլ «Եկեք հասկանանք» հաղորդման շրջանակում Լանզարոտի աղմկահարույց կոնվեցիան լուսաբանվել է միակողմանի։  Խախտվել է հյուրերին տրված եթերաժամանակը, բացի այդ, հյուրերի մեծ մասը եղել են իշխանության ներկայացուցիչներ կամ իշխանության գաղափարները պաշտպանող։ Keep Reading

Призываем Алину Никогосян уважать деятельность СМИ
Сайт Hetq.am опубликовал статью, описывающую историю супругов, инфицированных Covid-19. Согласно опубликованной статье, Арман Бабаджанян, заразившийся коронавирусом, был госпитализирован на 10 дней, однако, лечение было приостановлено, и его отправили домой. Keep Reading
Оскорбили журналиста газеты «Грапарак»
Журналист Корюн Симонян обратился к инициативе «Медиа адвокат», отметив, что после его статьи заместитель мэра Эчмиадзина Дианы Гаспарян Арсен Петросян и ее пресс-секретарь Мариам Погосян написали оскорбления в его адрес. Keep Reading
Положительных статей в отношении Айка Марутяна не было рассмотрено
Инициатива «Медиа адвокат» с 11 по 20 мая 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности мэра Еревана Айка Марутяна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. За указанный период было зафиксировано 161 статей, из которых отрицательных — 52, нейтральных —109. Keep Reading
Произошла DDoS-атака на сайт News.am
News.am подвергся DDoS-атаке. В последнее время такие кибератаки на СМИ стали более частым явлением. Инициатива «Медиа адвокат» неоднократно призывала власти быть последовательными в этом вопросе и выявить осуществляющих кибернападения, однако данные обращения были проигнорированы. Keep Reading
Ограничивается право СМИ непосредственно задавать вопросы премьер-министру и получать ответы
Согласно объявлению, распространенному Департаментом информации и по связям с общественностью при аппарате премьер-министра: «Начиная с 26 мая, после заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян будет регулярно проводить брифинги, в которых на этот раз также примут участие вице-премьер, комендант Тигран Авинян и министр здравоохранения Арсен Торосян. Keep Reading
Бывший Защитник прав человека РА выдвигает безадресные обвинения
Бывший Защитник прав человека РА Карен Андреасян, касаясь последних событий в стране, написал на своей странице в Facebook: «Преступные остатки бывших властей начали новую и отвратительную игру. Они превращают каждый небольшой правовой инцидент и каждый проступок властей в общенациональный траур. Для этого у них есть много продажных журналистов, политологов и фальшивых правозащитников». Keep Reading
Араик Арутюнян продолжает оставаться в центре критики
Инициатива «Медиа адвокат» с 11 по 20 мая 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности министра образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) Араика Арутюняна. Мониторинг велся по 35 ведущим новостным сайтам Армении. Keep Reading
Спорная конвенция Лансароте была освещена Общественным телевидением необъективно
В эфире Общественного телевидения, как в рамках программы «Общественное обсуждение», так и «Давайте разберемся» нашумевшая конвенция Лансароте была освещена необъективно. Было нарушено эфирное время, данное гостям, кроме того, большинство гостей были представителями правительства или защитниками его идей. Keep Reading
Количество негативных публикаций превалирует
Инициатива «Медиа адвокат» с 10 по 20 мая 2020 года проводила мониторинг онлайн медиа материалов касательно личности и деятельности премьер-министра РА Никола Пашиняна. Мониторинг велся по материалам 5 новостных сайтов Армении: 1in.am, news.am, armtimes.com, aravot.am и tert.am. За указанный период было зафиксировано 699 статей, из которых отрицательных —131, положительных—21, нейтральных—547. Keep Reading